Menu Zamknij

Bilastyna a karmienie piersią

Czy bilastynę można stosować podczas laktacji? Ostatnio pojawia się coraz więcej pytań o to, jakie jest bezpieczeństwo stosowania bilastyny w okresie karmienia piersią. Zerknijmy na to co jest dostępne na temat tego leku.

Bilastyna jest lekiem przeciwhistaminowym o działaniu przeciwalergicznym, bez działania uspakajającego. Nie ma badań określających przenikanie leku do mleka. Wiemy na jej temat w okresie laktacji niewiele, więc musimy opierać się na farmakokinetyce i danych producenta.

Bilastyna jest zarejestrowana do stosowania w grupie pediatrycznej od 6 roku życia lub masy ciała 20 kg w różnych krajach europejskich. W badaniach klinicznych w grupie dzieci od 2 roku życia wykazano dobrą tolerancję leku, ale dane są ograniczone.

Producent informuje: Nie badano wydzielania bilastyny do mleka u ludzi. Na podstawie dostępnych danych farmakokinetycznych u zwierząt stwierdzono przenikanie bilastyny do mleka (w ilości połowy wartości stężenia we krwi szczurzycy-matki). Producent zaleca, żeby podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie produktem leczniczym.

Bilastyna najprawdopodobniej nie przenika do mleka w znaczących ilościach, ponieważ nie ma zdolności penetracji bariery krew/mózg, a ta bariera jest bardzo podobna do bariery komórek mlecznych. Połowa dawki z krwi (i prawdopodobnie także z mleka) znika po 14,5 godzinach od zażycia tabletki. Wykazuje umiarkowaną biodostępność i silne wiązanie z białkami, co nie sprzyja pojawieniu się znaczących ilości leku w mleku.

Stosowanie bilastyny to prawdopodobnie niskie ryzyko w okresie laktacji, jednak jeśli jest wybór, lepiej rozważyć loratadynę lub ceteryzynę, ze względu na więcej danych na temat tych leków w okresie karmienia piersią.

Więcej na temat leków w laktacji przeczytasz TUTAJ.

Nazwy handlowe: Bilastyna Hitaxa, Allertec Effect, Clatra Allergy

Bibliografia:

1. Charakterystyka Produktu Leczniczego: Clatra 

2. Togawa M, Yamaya H, Rodríguez M, Nagashima H. Pharmacokinetics, Pharmacodynamics and Population Pharmacokinetic/Pharmacodynamic Modelling of Bilastine, a Second-Generation Antihistamine, in Healthy Japanese Subjects. Clin Drug Investig. 2016  

3. Wolthers OD. Bilastine: a new nonsedating oral H1 antihistamine for treatment of allergic rhinoconjunctivitis and urticaria. Biomed Res Int. 2013  

4. Scaglione F. Safety profile of bilastine: 2nd generation H1-antihistamines. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2012 

5. Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2019 

Sprawdź też ebook o lekach w laktacji.