Menu Zamknij

Grypa a karmienie piersią

Co roku w okresie od stycznia do marca przypada szczyt zachorowań na grypę. Grypa to poważna infekcja wirusowa, która objawami przypomina przeziębienie, ale objawy są gwałtowniejsze, pogorszenie stanu zdrowia następuje szybko – w ciągu kilku godzin. Najczęstszymi objawami obok złego samopoczucia są ból głowy i mięśni oraz kaszel. Komplikacje po grypie mogą być poważne, dlatego nie należy bagatelizować infekcji, ale udać się do lekarza, który oceni stan zdrowia i przepisze odpowiednią terapię.

Osoby chore na grypę powinny unikać zarażania innych – grypa jest silnie zakaźna a wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Chorzy powinni zostać w domu zamiast iść do pracy, myć często ręce, kaszleć w chusteczkę (i od razu ją wyrzucać) oraz zażywać zalecone przez lekarza leki. Kobiety karmiące piersią są tak samo narażone na zachorowanie jak pozostałe osoby – może się zdarzyć, że w okresie laktacji zachorujesz na grypę. Odpowiadam na kilka najczęściej zadawanych przez mamy pytań o postępowanie w przypadku zachorowania na grypę w oparciu o aktualne zalecenia CDC (Center of Disease Control and Prevention – Centrum Kontroli i Prewencji Chorób).

Czy można karmić piersią piersią chorując na grypę?

Tak. Unikamy rozprzestrzeniania infekcji poprzez: unikanie kontaktu z innymi ludźmi, częste mycie rąk wodą z mydłem, unikamy kontaktu naszych ust, oczu i nosa z naszymi rękami, żeby nie przenosić wirusa, nie całujemy dziecka, kaszląc czy wydmuchując nos korzystamy z chusteczki, po czym od razu ją wyrzucamy, a ręce myjemy.

Czy dziecko zarazi się wirusem grypy przez mleko?

Nie. Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową, kontakt z powierzchniami,na których znajduje się wirus.

Czy mama powinna karmić podczas infekcji wirusem grypy?

Tak. Mleko mamy zawiera, poza niezbędnymi dla dziecka substancjami odżywczymi, także przeciwciała, które mogą ochronić dziecko przed infekcją, którą przechodzi mama. Jeśli mama czuje się zbyt słaba, żeby karmić dziecko, może odciągać mleko (zachowując wszelkie środki ostrożności i higieny), a inny opiekun może podawać je dziecku.

Czy jeśli dziecko ma grypę, czy może być karmione piersią?

Tak. Mleko matki zawiera przeciwciała, które mogą pomóc dziecku wyzdrowieć szybciej. Dziecko chore na grypę potrzebuje nawodnienia i odżywienia, a mleko mamy jest najlepszą i najlepiej przyswajalną opcją. Jeśli na grypę zachoruje mama zaraz po porodzie lub noworodek albo dziecko do 6 miesiąca życia– wymagane są szczególne środki ostrożności, z uwagi na ryzyko poważnych komplikacji. Stan pacjenta w takim przypadku zwykle musi być monitorowany w szpitalu.

Jak można zapobiegać grypie?

Zaleca się unikanie kontaktu z osobami, które są chore. Kobieta w ciąży oraz kobieta karmiąca piersią a także dzieci powyżej 6 miesiąca życia mogą być zaszczepione szczepionką przeciwko grypie, która zawiera fragmenty nieaktywnych wirusów.

Czy podczas grypy mama karmiąca może przyjmować leki przeciwwirusowe?

Tak. CDC rekomenduje, żeby kobiety, które zachorują na grypę w okresie połogu (2 tygodni po porodzie), były leczone lekami przeciwwirusowymi, ze względu na ryzyko poważnych komplikacji w tej grupie pacjentów. Lekiem z wyboru jest Oseltamivir.

Podczas infekcji trzeba pamiętać o nawodnieniu, dzięki któremu zwiększają się szanse na szybszą rekonwalescencję. Wiele leków jest uznanych za kompatybilne z karmieniem piersią, w zwalczaniu gorączki u mam karmiących piersią zaleca się paracetamol i ibuprofen, które można zażywać naprzemiennie, gdy gorączka jest bardzo wysoka.

Aktualny stan zgłoszonych przypadków grypy oraz podejrzeń grypy można śledzić na bieżąco na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm

O zaleceniach CDC można przeczytać tutaj: https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/maternal-or-infant-illnesses/influenza.html

O lekach stosowanych w leczeniu objawów przeziębienia i grypy w okresie laktacji można przeczytać tutaj, strona 44: http://kwartalnik-laktacyjny.pl/portfolio/kl42018/