Menu Zamknij

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest naturalne, korzystne dla mamy i dziecka oraz zdrowe

Na przestrzeni lat powstało wiele mitów dotyczących karmienia piersią. Rzecz tak naturalna z punktu widzenia fizjologii i rozwoju człowieka urosła do rangi problemu społecznego. Wiele młodych mam zbyt wcześnie rezygnuje z karmienia piersią, często wbrew sobie, z powodu presji i niezrozumienia przez społeczeństwo, braku wsparcia, wczesnych interwencji medycznych, niewłaściwych porad i braku odpowiedniego przeszkolenia personelu medycznego. W rzeczywistości tylko 1-4% kobiet nie jest w stanie karmić piersią! Szansa na to że jesteś jedną z nich jest bardzo mała.

Wiele problemów medycznych można rozwiązać nie rezygnując z karmienia piersią. Jeśli jesteś mamą karmiącą i szukasz pomocy przy ustaleniu czy dany lek możesz stosować podczas laktacji, oczekujesz zabiegu lub chorujesz przewlekle i obawiasz się wpływu leków na karmione piersią dziecko – tutaj otrzymasz rzetelną i aktualną informację o leku, konsultację farmaceutyczną i dużo wsparcia.

Zgodnie z aktualną wiedzą i wytycznymi międzynarodowych ośrodków referencyjnych karmienie piersią jest najlepszym możliwym wyborem żywieniowym dla dziecka. Mleko mamy jest optymalnym pożywieniem dla noworodka, niemowlęcia a także dziecka starszego. WHO zaleca wyłączne karmienie mlekiem matki w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, a następnie rozszerzanie diety o posiłki stałe i kontynuację karmienia piersią do 2 roku życia i dłużej.

Karmienie piersią jest nie tylko sposobem na dostarczenie dziecku odpowiednich składników odżywczych, przekazanie przeciwciał i nawodnienie, ale także na zbudowanie silnej więzi między nim a mamą, co wpływa pozytywnie na jego nastrój i rozwój. Karmienie dziecka mlekiem mamy chroni oboje przed szeregiem schorzeń. Jest to także najbardziej ekonomiczny wybór żywienia.