Menu Zamknij

Zgłoszenia

W dziedzinie bezpieczeństwa stosowania leków w okresie laktacji każda informacja o efekcie terapii u mamy jest na wagę złota. Zarówno ta, jakie niekorzystne działanie po zastosowaniu leku zaobserwowała mama u siebie i u dziecka oraz ta, że nic się nie wydarzyło. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej, bezpieczniej zajmować się terapią kobiety karmiącej piersią, zwłaszcza w kontekście terapii nowymi lekami, których przenikanie do mleka nie zostało zbadane, a bezpieczeństwo nie zostało ustalone.

Możemy dokonać świadomego wyboru najlepszego leku dla pacjentki.
Możemy określić ryzyko związane ze stosowaniem leku.
Mając dane od pacjentek, możemy określić nowe lub zmienić częstość znanych działań niepożądanych.

W Polsce działania niepożądanych zgłasza się rzadko, najprawdopodobniej znacznie rzadziej niż faktycznie występują. Ponieważ w mojej pracy wiedza na temat takich działań jest bardzo ważna, chcę ten proces usprawnić, przynajmniej w zakresie mojej praktyki.

Zapraszam Was, drogie pacjentki, do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej efektu terapii w okresie laktacji. Na podstawie ankiet wypełniam formularze CIOMS i przesyłam je do Urzędu Rejestracji Leków, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL, http://urpl.gov.pl/pl). Każda ankieta jest ważna. Z góry dziękuję za wsparcie i zaangażowanie!