Laktacja wymaga bardzo dużo energii, a nasz organizm jest ergonomiczny – jeśli nie będzie potrzebna, zaczną działać czynniki hamujące. Mimo laktogenezy w ciąży, rozwoju gruczołu piersiowego do pełnej dojrzałości i pojawieniu się siary po porodzie, brak przystawienia dziecka do piersi w ciągu 6 godzin po porodzie uruchomi proces hamujący laktację. Jest to pierwotne zabezpieczenie, które miało chronić nasze przodkinie przed niepotrzebnym utrzymywaniem energochłonnego procesu w przypadku gdy potomek nie przeżył porodu.
Dziś na szczęście takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko. Jednak rozłąka z dzieckiem zaraz po porodzie, w wyniku interwencji medycznych, czy sytuacji ratowania życia nadal się zdarza i mamy często martwią się, czy uda im się karmić piersią po takim doświadczeniu. Zdarza się również czasami, niestety, że mamy otrzymują nieaktualne informacje od personelu medycznego, żeby wstrzymać się z karmieniem, gdy noworodek nie budzi się do karmienia. Wtedy nie udaje im się przystawić dziecka na tyle szybko, żeby zapobiec uruchomieniu systemu hamującemu laktację i kolejny etap laktogenezy może zostać opóźniony.
Przystawienie dziecka do piersi zaraz po porodzie gwarantuje uruchomienie sygnałów zapoczątkowujących produkcję pokarmu. W sytuacji, gdy nie jest możliwe przystawienie dziecka do piersi, wystarczy odciągnąć kilka kropel siary (które można podać potem dziecku!) ręcznie zaraz po porodzie, żeby dać sygnał dla gruczołu piersiowego, że laktacja jest potrzebna. Ta prosta czynność ma znaczenie i może istotnie wpłynąć na dalszą produkcję pokarmu.
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz przystawić dziecka do piersi w ciągu sześciu godzin po porodzie, a chcesz karmić piersią, odciągnij pierwsze krople. Dzięki tej prostej czynności może uda Ci się oszczędzić problemów w przyszłości. Im więcej odciągniesz, tym więcej wyprodukujesz mleka dla maluszka.
Wpis opracowany na podstawie:
Hill PD, Aldag JC, Chatterton RT. Initiation and frequency of pumping and milk production in mothers of non-nursing preterm infants. J Hum Lact. 2001 Feb;17(1):9-13.
R. Sorribas, Międzynarodowa Konferencja Prolacta, What can we do to start breastfeeding succesfully, Poznań, Polska, 10 listopada 2018r.