Menu Zamknij

Pomagam nie oceniam – kampania

Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc.  

Wiele mam, które zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, doradcy laktacyjnego, psychiatry, farmaceuty czy innego specjalisty robi to bardzo późno, przez długi czas w samotności walcząc ze swoim problemem. Boją się konsultacji, boją się tego, że ich wybory w macierzyństwie, że ich decyzje w karmieniu piersią zostaną ocenione. Czują poczucie winy.  

Chciałabym, żeby mamy po porodzie szukające pomocy czuły się ze specjalistą komfortowo. Żeby wiedziały, że jesteśmy partnerami – tylko wtedy, współpracując ze sobą, możemy szybko i dobrze rozwiązać napotkany problem. 

Ta kampania powstała po to, żebyś wiedziała, że profesjonalny personel medyczny nie ocenia wyborów swoich pacjentek. Pracujemy po to, żeby Ci pomóc.

Ja tez jestem mamą i wiem, że tego dnia dzieje się wszystko. Bierzesz pierwszy oddech. Pierwszy raz patrzysz, słyszysz, czujesz zapach, smak, emocje. Dotykasz innego człowieka, rozmawiasz, śmiejesz się, stawiasz pierwsze kroki.  Pierwszy raz jako mama.

I nie ma znaczenia, czy swoje pierwsze kroki stawiasz na szpitalnej posadzce trzymając się metalowej ramy łóżka, czy na ciepłym dywanie Twojego domu. Ten dzień zapamiętasz na zawsze.

Pojawienie się na świecie dziecka jest niezwykłym wydarzeniem, które nie tylko zmienia nasze spojrzenie na życie i nas same, ale w bardzo dużej mierze to jak działa nasz organizm. Poród zmienia naszą fizjologię.  

Teraz, gdy już jesteś mamą, Twój organizm to wie. Wie też, że musi zrobić wszystko, żeby twoje dziecko ochronić, nakarmić, żeby mógł prawidłowo rozwijać się i rosnąć. Hormony w Twoim ciele pomagają Ci działać instynktownie. One też regulują proces wytwarzania mleka.  

Mimo to, nie jest łatwo stawiać pierwsze kroki samotnie. Wspierać mogą Cię nie tylko bliscy, ale też specjaliści laktacyjni.

Macierzyństwo i opieka nad dzieckiem to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. Niesie ze sobą morze emocji, radości, szczęścia, smutku, wątpliwości, niepokoju.

Chcę, żebyś wiedziała, że nie jesteś sama. Wspierać mogą Cię nie tylko twoi bliscy, przyjaciele i osoby z otoczenia. Pomóc mogą Ci też specjaliści do tego przygotowani. Już od pierwszego dnia Twojego macierzyństwa.  

Oni są przygotowani na każdy scenariusz. Oni mogą pomóc Ci w karmieniu piersią, w regeneracji po porodzie, oni mogą pomóc Ci rozwiązać problem zdrowotny, wesprzeć. Jeśli tylko będziesz potrzebowała pomocy.  

Nas, specjalistów związanych z ciążą, laktacją i macierzyństwem jest wielu. Wybieramy tę ścieżkę rozwoju zawodowego świadomie, często nasze własne doświadczenia pchają nas w tym kierunku.  

Jako specjalista pomagam, nie oceniam.

Jeśli masz jakiś problem, który wymaga interwencji, kiedy czujesz, że coś jest nie tak, jak uważasz, że być powinno, nie wahaj się. Znajdź pomoc.  

Dowiedz się o kto i jak może Ci pomóc w problemach po porodzie.  

Doula

„Jako doula, jestem dobrym duchem mamy karmiącej piersią. Wierząc w moc i kompetencje kobiety, zarówno w ciąży, podczas porodu, jak i po porodzie, jestem przy niej, kibicuję jej, umacniam, wspieram. Jeśli jest taka potrzeba, dzielę się swoim doświadczeniem i rozwiewam wątpliwości, odpowiadając na jej pytania, zawsze posługując się aktualną wiedzą opartą na medycznych dowodach. Wiem, że młode mamy często potrzebują specjalistów, np. by nauczyć się techniki skutecznego karmienia, ale wiem też, że jeszcze bardziej potrzebują innej kobiety, która położy się przy niej i jej nowonarodzonym maluchu, uśmiechnie się, powie „jak pięknie razem wyglądacie, jak pięknie sobie radzisz!”, która wleje w jej serce zaufanie i spokój. Tak, jako doula, matkuję matce, i wiem, że często to wystarcza, by karmienie piersią miało udany start.”

Zuzanna Kołacz-Kordzińska – doula certyfikowana Stowarzyszenia Doula w Polsce  
Ośrodek Wspierania Rozwoju „Bliżej”  
www.osrodek-blizej.pl

Lekarz rodzinny

„Do lekarza rodzinnego zarówno matka karmiąca jak i jej dziecko może trafić z dosłownie każdym problemem. Lekarz rodzinny jest tym, który opiekuje się matką i dzieckiem jako spójną całością. Porady w moim gabinecie dotyczą często: kataru u dziecka powodującego trudności ze ssaniem, infekcji u matki i związanych z tym wątpliwości co do możliwości stosowania leków, stanów zapalnych jamy ustnej oseska i grzybicy brodawek sutkowych matki. Nie są obce nam zapalenia piersi, kolki, ulewanie, słabe przyrosty masy ciała, czy nieprawidłowości w technice karmienia. Rozwiewamy obawy o ilość pokarmu, częstość karmień, liczbę stolców i mokrych pieluch. Czasem objawy potrafią mocno zaniepokoić rodziców „niemowlę wymiotuje krwią!” po dokładnym badaniu matki i dziecka przyczyną okazują się być mocno poranione brodawki o których wcześniej pacjentka wstydziła się wspomnieć i prosić o pomoc. Nie zawsze jednak udaje się utrzymać laktację – nawet mimo toczonej o nią walki. Niekiedy istnieją medycznie uzasadnione powody do zakończenia karmienia piersią. Są też matki „karmiące piersią inaczej” lub takie, które zwyczajnie z jakiejś przyczyny zdecydowanie wybierają dla swojego niemowlęcia żywienie mieszanką – wtedy również możesz liczyć na wsparcie lekarza rodzinnego. Wizyty obejmują też całkowicie inne aspekty karmienia dotyczą np. praw kobiet karmiących w pracy. Mamo karmiąca swoje dziecko piersią czy to noworodka czy kilkulatka, wytrwała mamo karmiąca piersią inaczej, mamo karmiąca mieszanką czy to z przyczyn niezależnych od ciebie czy z twojej woli – nie oceniamy my pomagamy – powiedz otwarcie o swoich trudnościach. Pomożemy ci utrzymać taką drogę mleczną jaką dla was wybrałaś. 

Paula Sosnowska, Lekarz Rodzinny 

Położna, IBCLC

„W mojej pracy spotykam przede wszystkim kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Moja praca konsultanta polega na wspieraniu, nauczaniu i rozwiązywaniu problemów laktacyjnych na każdym etapie karmienia piersią. Gdyby miała ocenić, co najbardziej sprawia mi trudność podczas pracy, to zdecydowanie brak szczerości. Wiele kobiet ukrywa przed pracownikami ochrony zdrowia pewne istotne fakty, dotyczące wywiadu, przyjmowanych leków czy wcześniejszego leczenia. Brak tych informacje w procesie leczenia często stanowią olbrzymią przeszkodę w postawieniu prawidłowej diagnozy lub podjęciu innych kroków, pozwalających natychmiast rozwiązać problem mamy karmiącej. Dlatego zawsze podkreślam podczas konsultacji, że nawet najdrobniejsze szczegóły wywiadu są ważne. Jako położną i IBCLC obowiązuje mnie kodeks zawodowy, który zobowiązuje mnie do zachowania tajemnicy zawodowej. Dlatego nie musisz się bać, że informacje o Tobie lub Twojej rodzinie ujrzą światło dzienne, że zostaniesz oceniona lub skrytykowana. Jesteśmy tu dla Ciebie, chcemy Ci pomóc i wesprzeć Cię cała swoją wiedzą i umiejętnościami, aby Twój problem został rozwiązany najszybciej, jak to możliwe. 

Magda Stankiewicz 
Położna, IBCLC
Verloskundigenpraktijk Rotterdam Beval

Mgr farmacji, dietetyk

W swojej pracy na stanowisku magistra farmacji coraz częściej spotykam się z kobietami, Mamami, które zanim pójdą do lekarza, pomocy, porady i wsparcia szukają właśnie w aptece. Bardzo zależy mi, żeby w przyjaznej i jak najbardziej intymnej atmosferze, każda z potrzebujących Mam otrzymała profesjonalną poradę, wsparcie i ciepły, życzliwy uśmiech. Nie dzielę problemów na „mniej” czy „bardziej” ważne. Każda kwestia, każda sytuacja, z którą się do mnie zgłosisz, jest dla mnie równie ważna, jak dla Ciebie, droga Mamo. Bo ja też, tak jak Ty, jestem mamą. I ja też, tak jak Ty, potrzebuję wsparcia i szacunku dla własnych wyborów – zamiast oceny. Rozumiem jakie to ważne. Pomagam, nie oceniam. 

Joanna Szmitka – Łuszczyk 
Mgr Farmacji, dietetyk 

Fizjoterapeuta, CDL

Fizjoterapeuta to jeden ze specjalistów działających bardzo często w bliskiej współpracy z doradcą laktacyjnym. Najczęstsze problemy którymi zajmuje się fizjoterapeuta w okresie laktacji dotyczą: 

– nieprawidłowego napięcia mięśniowego (wzmożonego lub obniżonego) – asymetrii,  
– wrodzonego kręczu szyi  
– nieprawidłowych bądź niezintegrowanych odruchów  

Fizjoterapeuci znają też szereg technik (kinesiotaping, bre-brushing, drenaż, masaż) i zabiegów fizykalnych które mogą pomóc w sytuacji zastoju, obrzęku pokarmowego. Edukują w zakresie przyjmowania prawidłowej pozycji mamy i dziecka podczas karmienia

A doradca laktacyjny? Podczas karmienia piersią to doradca laktacyjny jest najbardziej kompetentną osobą w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Przede wszystkim przeprowadza wnikliwy wywiad z matką oraz obserwację aktu karmienia.  

Ocenia :
– prawidłowość przystawienia do piersi,
– jakość ssania, 
– wygląd (stan) piersi i brodawek sutkowych 
– rozpoznaje przyczyny i różnicuje problemy laktacyjne a także stawia diagnozę i daje odpowiednie zalecenia laktacyjne. 

W przypadku konieczności posłużenia się sprzętem laktacyjnym pomaga dobrać odpowiedni oraz edukuje jak przechowywać i podawać pokarm kobiecy nie zaburzając prawidłowego ssania. „

Małgorzata Szmygin 
Fizjoterapeutka, CDL
Wsparcie – laktacja i aromaterapia

Psycholog

Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, zapewne Twoją głowę wypełniają pytania, wątpliwości, niepewność… Czujesz się szczęśliwa, oszołomiona, przytłoczona i taaaka zmęczona! To zupełnie normalny stan umysłu i emocji w każdym przełomowym momencie życia, a szczególnie w początkach macierzyństwa. Są osoby, które odnajdują się w tym stanie jak ryba w wodzie i czerpią radość i spokój z każdej chwili. Jednak bardzo wiele kobiet mocno przeżywa ten czas, który wywraca ich życie do góry nogami. Właśnie im może przydać się profesjonalne wsparcie psychologa. 

Psycholog po porodzie kojarzy się często z depresją poporodową, jednak warto wiedzieć, że nie każdy psycholog prowadzi terapię. U specjalistów pracujących z kobietami w okresie wczesnego macierzyństwa znajdziesz wsparcie i poradę między innymi w przypadku: 
– obniżonego nastroju, baby bluesa 
– trudności w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości
– kiedy poród nie przebiegł tak, jak planowałaś 
– dręczących Cię pytań i wątpliwości “czy to jest normalne” 
– poczucia zagubienia, osamotnienia, nadmiernego stresu 
– niekiedy możesz skorzystać również ze wsparcia w zakresie karmienia piersią, rodzicielstwa bliskości i innych zagadnień. 

Twoje dziecko nie daje się odłożyć i masz wrażenie, że niedługo zwariujesz? A może “zwariowało” Twoje starsze dziecko, które odreagowuje pojawienie się rodzeństwa? Masz wrażenie, że CIĄGLE tylko karmisz i przewijasz, martwisz się, gdzie się podziało Twoje życie i Ty sama? Poród był dla Ciebie trudnym doświadczeniem? To przykładowe kwestie, z którymi możesz zwrócić się do psychologa po porodzie. Szukaj osób wyspecjalizowanych we współpracy ze świeżo upieczonymi rodzicami – jest duża szansa, że taka osoba będzie miała szeroki zakres wiedzy o laktacji, noworodku, porodzie. Wielu specjalistów pracuje również przez internet, więc możesz skorzystać z ich pomocy niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. 

mgr Pamela Kucińska
Psycholożka, edukatorka okołoporodowa, doula
mokoshka.eu

Certyfikowany Doradca laktacyjny CDL

Z jakimi problemami można zgłosić się do CDL?
– problem z prawidłowym przystawianiem do piersi, z odpowiednią pozycją dla mamy i dziecka
– wątpliwość w efektywność karmień
– dziecko apatyczne lub nerwowe przy piersi
– odmowa ssania piersi przez dziecko
– rezygnacja z tzw. kapturów, osłonek na brodawki
– nawał pokarmu
– obrzęk piersi
– zastój pokarmu
– zapalenie piersi 

Jak można pomóc kobiecie i dziecku? 

Porada laktacyjna jest indywidualna dla każdej pary mama – dziecko. CDL w czasie wizyty laktacyjnej, nawiązuje kontakt z matką i z jej rodziną, zdobywa zaufanie i następnie, zbiera dokładny wywiad dotyczący, ciąży, porodu, aktualnego stanu zdrowia kobiety. Bada piersi (jeśli jest zgoda) obserwuje akt karmienia, bada odruch ssania u malucha, unika słów zawierających ocenę, stosuje propozycję zmian zamiast poleceń, jest empatyczny słucha dokładnie, nie minimalizuje problemu, z którym zgłasza się kobieta (często dotyczy to bólu brodawek). Nie przekracza swoich kompetencji. Nawiązuje współpracę z pediatrą, ginekologiem, neurologopedą, fizjoterapeutą farmaceutą, itd. 

Najczęstszymi problemami z którymi spotykam się w swojej praktyce:   Kobieta – brak wiedzy na temat karmienia piersią a co za tym idzie brak wiary w siebie i w swoje ciało. Poranione bolące brodawki (często bagatelizowany problem w środowisku mamy) istnieje bowiem przeświadczenie, że karmienie piersią musi boleć. Nawał pokarmu, obrzęk piersi, zastój, zapalenie piersi. Nieumiejętność dobrego przystawiania do piersi, brak oceny efektywnego ssania.  

Sprzeczne informacje na temat laktacji, diety kobiety karmiącej, długości karmienia piersią (dotyczy zwłaszcza zawodów medycznych którzy poniekąd są autorytetami, rodziny, znajomych) 

Leczenie kobiety karmiącej piersią a właściwie jego brak, z powodu braku wiedzy na temat stosowania leków w czasie laktacji. 

Aktualny spis i kontakty do doradców laktacyjnych znajdują się na stronie internetowej CNoL w zakładce Doradcy CDL, link tutaj

Magdalena Citlau, CDL

Położna rodzinna

Jestem położną rodzinną. To właśnie mnie jako pierwszą gościcie w swoim domu tuż po narodzinach Waszego dziecka. To właśnie ja jestem pierwszą osobą, której możecie powierzyć problemy i opowiedzieć o swoich wątpliwościach, najczęściej dotyczących karmienia i laktacji. Każdą z Was zawsze wysłuchuję i staram się wspierać w jakże nowej dla Was roli na samym początku macierzyństwa. Doradzam, edukuję i tłumaczę. Nigdy jednak nie neguję Waszego zdania i nie oceniam Waszych wyborów. Jestem po to by Was wspierać. 

Marika Kaczmarek
Położna rodzinna, Edukator ds. Laktacji
Bezpłatna szkoła rodzenia Położna z Pasją 

Pielęgniarka neonatologiczna, CDL

„Cześć, Mam na imię Małgosia, jestem CDL oraz pielęgniarką i specjalistą pielęgniarstwa neonatologicznego. Od 6 lat pracuję w oddziale neonatologicznym w małym powiatowym szpitalu.

Razem z moimi koleżankami towarzyszę Mamom w początkach niezwykle pięknej drogi jaką jest macierzyństwo. Niewiele się o tym mówi ale te początki bywają dla kobiet, które dopiero co urodziły dziecko, bardzo trudne, a my staramy się jak najbardziej pomóc w oswojeniu „nowego” i w przejściu przez ten trudny czas.

Nasza rola zaczyna się bezpośrednio po porodzie – niezależnie od tego czy był to poród drogami natury czy przez cięcie cesarskie, pomagamy w jak najwcześniejszym przystawieniu Maluszka do piersi.

W dalszej części pobytu Mamy w szpitalu staramy się nauczyć ją trudnej sztuki karmienia piersią – poczynając od samej techniki przystawiania noworodka do piersi, po rozpoznanie ewentualnych problemów i próbę ich rozwiązania.

Jeśli karmienie piersią nie przebiega „książkowo” próbujemy stwierdzić, na czym polega problem, nasza wiedza jest wystarczająca by ocenić jak wygląda wędzidełko języka, jak noworodek radzi sobie ze ssaniem, czy wystarczy korekta pozycji przy piersi czy może potrzebna jest konsultacja i pomoc innego specjalisty.

Staramy się przekazać jak najwięcej informacji na temat laktacji, oceny skuteczności karmień, postępowania w nawale, sytuacji które mogą się zdarzyć oraz tych, które powinny skłonić Mamę do szukania pomocy specjalistów.

Niestety z różnych przyczyn nie zawsze udaje się karmić dziecko bezpośrednio z piersi – w takiej sytuacji w naszym oddziale staramy się pomóc Mamie w nauce odciąganie i przechowywania pokarmu, jeśli tylko kobieta wyrazi chęć noworodek jest karmiony pokarmem mamy i jesteśmy z tego bardzo dumne.

Bywają też sytuacje, kiedy z różnych przyczyn Mamy deklarują, że karmić piersią nie chcą. Jeśli widać że problem tkwi w braku wiedzy, pewności siebie, że kobieta ma wątpliwości, staramy się pomóc w ich rozwiązaniu, odpowiedzieć na pytania, często po takiej rozmowie Mama decyduje się na podjęcie próby karmienia piersią.

Jeśli jednak jest zdecydowana na karmienie swojego nowonarodzonego dziecka mieszanką, nie jest do karmienia piersią zmuszana, nie jest w żaden sposób szykanowana, szanujemy jej wybór, nie oceniamy i nadal udzielamy wsparcia i pomocy w takim zakresie, w jakim kobieta tego potrzebuje.

Niestety nie zawsze jest tak idealnie – przeszkodą bywa brak czasu, staramy się jednak by Mamy i noworodki otrzymały niezbędna pomoc.

Aby móc jak najlepiej wykonywać swoją pracę staramy się na bieżąco uaktualniać wiedzę śledząc „nowinki” oraz uczestnicząc w szkoleniach czy konferencjach tak, żeby przekazywane przez nas informacje i udzielana pomoc była jak najbardziej aktualna i na jak najwyższym poziomie.

#Pomagamnieoceniam”

Małgorzata Trygub,
CDL, pielęgniarka, spec. pielęgniarstwa neonatologicznego

Fizjoterapeuta

„Jestem fizjoterapeutą, terapeutą dna miednicy, zajmuje się problemami uroginekologicznymi, które często są następstwem ciąży i porodu. Pomagam uporać się z nimi i przywrócić ciało do sprawności. Główne problemy z jakimi zgłaszają się pacjentki to: rozejście mięśnia prostego brzucha, blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza, wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz bolesne współżycie. Edukuję też w kwestii prawidłowych nawyków, profilaktyki, uczę ergonomicznych pozycji do karmienia, dbania o siebie, jeśli trzeba wspomagam kinesiotapingiem.”

Oliwia Fojcik-Olszewska,
Fizjoterapeutka
Intifemina

Dietetyk

„Pracuję z rodzicami, głównie mamami niemowląt i małych dzieci. Sama jestem mamą dwóch chłopców. Wiem, że rodzicielstwo to może być duże wyzwanie, że wiele nowych rzeczy pojawia się w naszym życiu, wiele musimy się nauczyć. I nie chodzi tylko o wiedzę teoretyczną – jak karmić, jak usypiać, jak nosić, itd. Chodzi też o nauczenie się zaufania do dziecka, do siebie, nabranie pewności co do swoich rodzicielskich kompetencji.

Karmienie piersią to temat, który uwielbiam i z którym pracuję na co dzień. Wiem, że do udanego karmienia piersią potrzebne jest kilka czynników: wiedza (jak działa laktacja, co się może dziać, jakie są zalety karmienia piersią, co jest normalne, gdzie szukać pomocy), wsparcie (ze strony specjalistów, rodziny, otoczenia), brak przeszkadzajek (niekompetentnych zaleceń, krytykowania, oceniania). Ale mam wrażenie, że najważniejsza w tym wszystkim jest wiedza! Jeśli znamy wartość karmienia piersią, wiemy jak działa, co jest normalne a co wymaga pomocy specjalisty i gdzie tej pomocy szukać, to nawet bez wsparcia i z narażeniem na przeszkody mamy dużo większą szansę na karmienie dziecka tak jak chcemy i tak długo jak chcemy. Dlatego w mojej pracy chcę być źródłem aktualnej i rzetelnej wiedzy, z której można korzystać w dowolnym momencie. Dlatego większość mojej pracy – blog, materiały video, ściągawki w PDF i inne materiały, jest dostępna bezpłatnie. Podobnie jak materiały powstające w ramach działań Fundacji Promocji Karmienia Piersią – ulotki, plakaty, Kwartalnik Laktacyjny.

Pomagam rodzicom niezależnie od tego jaką metodę karmienia wybierają, nie oceniam decyzji, pracuję z mamami, które karmią tylko piersią, odciągniętym mlekiem, mieszanie albo tylko mlekiem modyfikowanym. Nigdy nie znam całej historii. Nawet jeśli umawiamy się na konsultację indywidualną to mam świadomość, że nie wszystkiego mogę się dowiedzieć i nie jest moją rolą być kolejną osobą, która ocenia i krytykuje. Moim zadaniem jest pomóc, najlepiej dla tej rodziny, dla tej mamy i tego dziecka. Moja misja w pracy z rodzicami małych dzieci to bycie wsparciem i źródłem uspokojenia. Wiem, że rodzicielstwo to wyzwanie, chciałabym, żeby dla każdego z nas było motywacją i szansą na rozwój a nie źródłem nieustającego stresu i poczucia winy.

Jestem specjalistką żywienia człowieka i dietetyki i na co dzień zajmuję się tematyką związaną z żywieniem niemowląt, małych dzieci i mam w czasie ciąży i karmienia piersią. Współtworzę też Fundację Karmienia Piersią i jestem doktorantką na Wydziale Żywienia Człowieka w SGGW w Warszawie.

Piszę bloga www.malgorzatajackowska.com, na którym znajdziesz artykuły oparte na aktualnej wiedzy, jestem autorką artykułów popularnonaukowych i naukowych, tworzę treści online – jadłospisy, poradnik rozszerzania diety, nagrania video, prowadzę warsztaty dla rodziców, konsultacje indywidualne i szkolenia dla specjalistów. „

Małgorzata Jackowska
Dietetyczyka, Prezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią

Neurologopeda

„Karmienie piersią jako czynność naturalna postrzegana jest automatycznie jako łatwa i niewymagająca większego wysiłku. Nie dziwi więc fakt, że w obliczu problemów pierwsze podejrzenia kobiety padają w jej własnym kierunku, bierze ona na swoje barki całkowitą odpowiedzialność za wszelkie niepowodzenia w drodze mlecznej jej i jej dziecka.

Tymczasem za udane karmienie piersią odpowiada zarówno mama, jak i noworodek. Już w życiu płodowym dziecko przygotowuje się do tej ciężkiej pracy, jaką jest karmienie naturalne. Owe przygotowanie polegają m. in. na intensywnych ćwiczeniach ssania i połykania.

Tuż po przyjściu na świat niemowlę gotowe jest podążyć w kierunku piersi mamy, odpowiednio chwycić brodawkę i z powodzeniem ssać, oddychać i połykać pierwsze krople jej mleka.

Na tę pozornie prostą czynność składa się wiele odruchów posturalnych i ustno-twarzowych, ale i napięcie oraz symetria mięśni twarzy i szyi, a także, nie mniej ważna, budowa jamy ustnej i twarzoczaszki dziecka czy koordynacja przyjmowania pokarmu oddychania i jego połykania. Wymienione wyżej składowe umiejętności ssania stanowią trzon badania i obserwacji, które nierzadko jeszcze w warunkach szpitalnych, wykonuje neurologopeda lub logopeda wczesnej interwencji jako specjaliści działający w ramach zespołu wspierającego matkę karmiąca i jej dziecko.

Neurologopeda lub logopeda wczesnej interwencji stwierdzając trudności w karmieniu, leżące po stronie dziecka, dysponują szeregiem metod, których zastosowanie może znacząco poprawić i ułatwić niemowlętom prawidłowe pobieranie pokarmu.

Działając w zespole pomagają dobrać odpowiedni smoczek do potrzeb dziecka, optymalną pozycję w czasie karmienia, która bezpośrednio wpływać będzie na symetryczną pracę mięśni a tym samym prawidłowy rozwój twarzoczaszki. Ich zadaniem jest także zadbanie o prawidłowy tor oddechowy, prawidłowe połykanie i pozycję spoczynkową języka, zwrócą uwagę na prawidłową budowę wędzidełka, które nie będzie ograniczać ruchów języka.

Wszystkie aspekty pracy z noworodkiem i niemowlakiem mają na celu zapobiegać negatywnemu wpływowi na rozwój dalszych funkcji pokarmowych dziecka, a w przyszłości na prawidłowy rozwój jego mowy i wymowy.”

Iwona Mika-Obrzut,
Neurologopedka

Dietetyk

Dietetyk to rzadko specjalista pierwszego kontaktu. Spotykam się z pacjentem najczęściej dopiero kiedy mamy do czynienia z nadwagą, otyłością lub w przypadku poważnych chorób dietozależnych.

Coraz częściej do mojego gabinetu zaglądają młode mamy, które przytłoczone ogromem informacji żywieniowych, czują się zupełnie zagubione.

Ogrom mitów, które narosły wokół diety matki karmiącej, problemy związane z alergiami i kolkami niemowlęcymi, częste problemy z nadmiernymi kilogramami po okresie ciąży, to tylko niektóre z licznych tematów, z którymi spotykam się w swoim gabinecie.

Moim zadaniem, jako dietetyka, jest wsparcie każdej młodej mamy, niezależnie od sposobu karmienia dziecka. Pomoc w analizie dotychczasowego sposobu odżywiania młodej mamy i wskazanie najlepszych rozwiązań, doradztwo w kwestii ewentualnej suplementacji, wyborze mleka modyfikowanego, wsparcie dietetyczne laktacji, oraz edukacja dotycząca rozszerzania diety. Okres po porodzie, często bywa sam w sobie wystarczająco stresujący, dlatego też ja, jako dietetyk, również Pomagam, nie oceniam! „

Aleksandra Piasecka,
Dietetyczka

Położna, CDL

„Moja praca jest misją, którą realizuję od 23 lat. Wspieram rodziny w przygotowaniu do rodzicielstwa i karmienia naturalnego w szkole rodzenia i podczas indywidualnych spotkań. Moja praca dowodzi, że nie tylko rodzice spodziewający się pierwszego dziecka potrzebują wsparcia. Mam zaszczyt przyjmować dzieci na świat i mimo szpitalnych ograniczeń daję rodzicom wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Praca z rodziną po porodzie jest kompleksowa. Nauka od podstaw opieki nad dzieckiem, doskonalenie w tym zakresie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną jest wyzwaniem dla rodziców a mnie uczy pokory. Jako Doradca Laktacyjny wspieram rodziny w karmieniu naturalnym, rozwiązuję problemy laktacyjne we współpracy z innymi specjalistami. Stworzyłam grupę edukacyjno-wspierającą dla kobiet przygotowujących się do karmienia i karmiących naturalnie. Na comiesięcznych spotkaniach nawiązujemy przyjaźnie i wymieniamy się doświadczeniami. Pomagam kobietom na każdym etapie życia w różnych sytuacjach medycznych i życiowych. Słucham, wspieram, doradzam, kieruję do innych specjalistów, jeśli taka jest potrzeba. Nieustannie dokształcam się, aby profesjonalnie pomagać.”

Agnieszka Gąsior-Guziak,
Położna, CDL

Psycholog

„Psycholog może pomóc na różnych etapach macierzyństwa. W ciąży wiele mam obawia się porodu lub po prostu chce się do niego przygotować, zaczynając „od głowy”.

Czasami to także przepracowanie traum z poprzednich porodów lub połogów, czasami zmierzenie się z negatywnym przekazem od innych kobiet dotyczącym porodu lub karmienia albo pojawienie się niepokojącego smutku lub lęku.

Po porodzie w związku z przemianami hormonalnymi i narodzinami dziecka pojawiają się czasem trudne, niezrozumiałe emocje, będące objawem np. baby blues czy depresji poporodowej. Nie tak rzadko zdarza się, że rzeczywistość odbiega od oczekiwań mamy – przebieg porodu, sposób przyjścia na świat malucha, początki laktacji czy tworzenie więzi z dzieckiem nie przebiegają tak, jak kobieta to sobie wyobrażała. To może rodzić frustrację, poczucie winy, złość i lęk, a często wstyd i poczucie osamotnienia.

Z doświadczenia wiem, że wiele kobiet ukrywa swoje trudności w obawie przed ocenianiem jej jako zła matka. U psychologa można to wszystko wypowiedzieć, zostawić, uzyskać wsparcie, poradzić sobie z niezdrowymi przekonaniami – bez oceniania.

Choć nie przepisuję leków, znam sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach i mogę Ci towarzyszyć w ich przezwyciężaniu, byś mogła cieszyć się swoim macierzyństwem. „

mgr Urszula Owczarz,
psycholog, doula.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

„Spotykam z kobietami na każdym etapie ich życia, bo problemy z dnem miednicy mogą pojawić się niezależnie od wieku. Wpieram wiedzą i umiejętnościami kobiety w ciąży, po porodzie, w okresie okołomenopauzalnym, a także te, które nie chcą mieć dzieci albo mają ich całą gromadkę. Praca w szpitalu ginekologiczno położniczym, a z nią codzienne konsultacje pacjentek we wczesnym okresie połogu są dla mnie źródłem inspiracji, doświadczenia a także okazją do rozwoju empatii i szacunku wobec wyjątkowego czasu jakim są pierwsze doby wspólnej drogi Mamy i Dziecka. Pracuję też z pacjentkami z bólem – tym mającym źródło organiczne, ale też przewlekłym towarzyszącym kobietom z endometriozą, wulwodynią czy bolesnym współżyciem.
W trakcie konsultacji nie oceniam i nie komentuję Twoich wyborów, jestem towarzyszką i wsparciem procesu terapeutycznego, który zawsze jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. „

Anna Jakóbik,
Fizjoterapeutka uroginekologiczna

Doula

„Początki laktacji bywają trudne, to czas wzajemnego poznawania się mamy i dziecka. Tak jak nie ma dwóch identycznych par piersi, tak nie ma dwóch takich samych niemowlaków. Zatem każde połączenie matki i dziecka jest unikalne. Wiedza zdobyta podczas ciąży na temat laktacji nie wyklucza faktu, że pierwsze dni, tygodnie to czas poznawania się i dopasowywania się do siebie. Jako doula wspieram kobiety nie tylko w czasie przygotowań do porodu, samego porodu, ale także po porodzie wzmacniając je także w ich mlecznej drodze. Wierzę, że oprócz specjalistycznej wiedzy na temat technik karmienia czy radzenia sobie z problemami medycznymi bardzo istotnym elementem udanej laktacji jest wsparcie emocjonalne. Staram się takie dawać kobietom, z którymi pracuję – wysłuchuję, podnoszę na duchu, wzmacniam, gdy mają wątpliwości, pomagam bez oceniania. Tworzę także Mleczną Grupę Wsparcia – przestrzeń dla mam karmiących naturalnie, w której mogą odnaleźć jakże cenne wsparcie innych kobiet”

Debora Brychcy,
Doula, Stowarzyszenie Doula w Polsce

Położna, CDL

„Zapraszacie położną do swego domu wtedy, gdy czujecie się szczęśliwi i pragniecie tą radością się podzielić, a także wtedy, gdy macie wątpliwości oraz trudności, wtedy, gdy świat trochę zaczyna Was przerastać. Położna przygotowuje Was do nowej roli, porodu, karmienia piersią. To właśnie ona udziela porad laktacyjnych i pielęgnacyjnych. To dzięki jej wsparciu możecie zbudować świadome macierzyństwo, maksymalnie wspierające prawidłowy rozwój dziecka. Jestem położną rodzinną i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Każdego dnia towarzyszę przyszłym i obecnym mamom, wspierając, motywując, wskazując, że rodzicielstwo jest wspaniałą ścieżką nawet jeśli czasem wygląda inaczej niż na fotografii. Mam zaszczyt pokazywania Wam, jako rodzicom, że tworzenie relacji z dzieckiem jest niesamowitą przygodą. Wiem, że jest w Was ogromna siła! Ale czasem i ta moc potrzebuje pomocnej dłoni. Pomocnej dłoni położnej. A ta – jest na wyciągnięcie ręki…”
Adela Białoboki-Chylińska,
Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny

Położna

„Jestem przede wszystkim położną, która od 15 lat pracuje z tymi najmniejszymi, noworodkami i wcześniakami. Wspieram rodziców w szpitalu, a także na konsultacjach domowych i warsztatach (organizowanych w Warszawie na Imielinie). Pomagam poczuć im, że są kompetentni, by otoczyć opieką maluszka, także w trudnościach okresu IV trymestru. Wprowadzam w chustowanie, przyjazną pielęgnację, masaż Shantala, by te narzędzia wspierały rozwój dziecka i pomagały budować więź między nimi. Wspieram też w zakresie laktacji, wyjaśniam jej proces, prowadzę przez trudności. Jestem promotorką bliskości. Towarzyszę rodzicom przy budowaniu własnej ścieżki bycia blisko dziecka, w zrozumieniu potrzeb dziecka i w zadbaniu o swoje potrzeby.  

Nie przychodzę z gotowym rozwiązaniem. Przychodzę z empatią, zrozumieniem, wyjaśnieniem i wsparciem. Pomagam zadbać o to, co ważne w pielęgnacji, w karmieniu dziecka piersią, KPI czy mieszanym. Słucham i wspieram, pytam o zdanie, wskazuję co można poprawić, a co warto wzmocnić.  

Jestem położną Blisko Rodziny  
Ewelina Wiech 

Psychiatra

„Ciąża, poród i połóg to jedne z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Czasami młoda mama może czuć, że nie daje rady lub nie tak to sobie wyobrażała. Pojawiają się płaczliwość, obniżenie nastroju, spadek apetytu i zaburzenia snu. Sprzyjają temu komplikacje położnicze, trudności z karmieniem i brak wsparcia w rodzinie czy partnerze.

Najczęściej objawy mijają do 2-3 tygodni od porodu. To typowy baby-blues. Czasem jednak objawy przybierają na sile. Wówczas mogą pojawić się: przekonanie o swojej niskiej wartości, anhedonia, brak energii do wykonywania najprostszych czynności lub nawet myśli samobójcze.

Mamo- nie bój się wówczas przyjść do lekarza psychiatry! Pamiętaj- psychiatra jest po to, aby wysłuchać i wesprzeć w trudnej sytuacji jaką niewątpliwie jest czas wczesnego macierzyństwa. Czasem wystarczy rozmowa i skierowanie do psychologa. Jeśli natomiast konieczne będzie włączenie farmakoterapii lekarz psychiatra wspólnie z Tobą wybierze optymalny lek. Nie oznacza to zawsze zakończenia karmienia piersią. Lekarz jest po to, aby wspólnie z Tobą wybrać odpowiednią metodę terapii po to, abyś odzyskała radość życia!”

Psychiatra

Pediatra (POZ)

„Moim pacjentem jest dziecko, ale troszcząc się o jego dobrostan staram się wspierać matkę. Sama jestem mamą i wiem jak trudna bywa droga mamy walczącej o laktację.

Wizyty w POZ to czas na zebranie dokładnego wywiadu, badanie dziecka, bywa że ocena piersi matki karmiącej. Często podczas rozmowy z rodzicami obalam mity związane z laktacją, jak dieta matki karmiącej. Nierzadko, to do mnie, matki karmiące piersią zwracają się ze swoimi problemami zdrowotnymi.

Staram się wspierać oboje rodziców, nie oceniam”.

Magda Gulińska-Wojtasik,
Pediatra, pracujący w POZ

Doula

„Jestem Doulą, towarzyszką ciąży i porodu.

Promuję porody naturalne i karmienie piersią. Przygotowuję kobiety do świadomego poczęcia i świadomych narodzin, by później wspierać je w okresie połogu i dzielić się doświadczeniem macierzyńskim.

Jestem zawsze obok kobiety, która oczekuje maleństwa, trzymam ją za rękę, wspieram emocjonalnie i duchowo. Towarzyszę w porodach domowych i szpitalnych.

To właśnie ja tulę kobiety w trakcie porodu, mając w zapleczu własnej wiedzy narzędzia pomagające w sposób naturalny niwelować ból porodowy, pomagam im zmierzyć się z tym, co piękne i wyjątkowe, czyli z narodzinami dziecka. Przygotowuję kobiety do przeżywania porodu w pełnej świadomości i w zgodzie z tym, co daje nam natura, a natura daje nam wielką moc. Na warsztatach i spotkaniach indywidualnych sporządzam plan porodu, uczę kobiety czym jest świadomy poród, jak ważne jest wsłuchiwanie się we własne ciało i jak potrzebna jest w czasie ciąży i porodu wiara w siebie. Oferuję kobietom w ciąży, połogu i parom przeróżne programy wsparcia. Moim największym celem jest jednoczenie kobiet i promowanie narodzin w miłości i harmonii z naturą. „

Agnieszka Dróżdż,
Doula, Petite Belle, Petit Photo

Położna rodzinna

“Jestem położną rodzinną. Każdego dnia spotykam ludzi, którzy odnajdują się w nowej roli jaką jest bycie rodzicem. Poświęcam im swoją uwagę, udzielam cennych rad i wspólnie szukamy rozwiązań dla nieznanych do tej pory problemów. Odkrywamy ścieżki macierzyństwa. Staję się przyjacielem, który zawsze służy pomocą i obdarza ciepłym słowem. Moje motto brzmi: „Traktuj innych jak sam chciałbyś być przez nich traktowany”

Magdalena Wodyczko
Położna Rodzinna, Doradca noszenia w chustach

Położna

„Jestem położną, mamą dwójki dzieci. Sama, w okresie połogu przekonałam się jak bardzo potrzebne jest wsparcie położnej m.in. w karmieniu piersią. W tym szczególnym okresie kobieta, ale także jej rodzina potrzebuje wsparcia nie oceny. Ja pomimo wiedzy, tego wsparcia potrzebowałam. Potrzebowałam położnej, która upewniła mnie w moich działaniach, która wspierała dobrym słowem i radą, która po prostu była. Te doświadczenia jeszcze bardziej utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności tego co robię.  
Cały proces rodzenia się matki, ojca i dziecka to nie 10 godzin na sali porodowej, to nawet nie 9 miesięcy ciąży… To często wiele miesięcy starań o ciążę, to początkowe smutki i wielkie radości, to trudny połóg, emocje i lata uczenia się jak być dobrym rodzicem. Ocena jest niepotrzebna. Po oceny wróćcie do szkoły. Jestem położną, pomagam nie oceniam.”

Anna Radomska – Gacki
Położna

Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny IBCLC

„Karmienie piersią, oprócz wielkiej wartości żywieniowej, zdrowotnej widzę jako szansę na przeżycie wielkiej przygody: nawiązania wyjątkowej, głębokiej relacji z dzieckiem. Moim zadaniem jako konsultantki laktacyjnej jest wsparcie tej relacji, gdy jedna, lub obie strony napotykają trudności aby się „spotkać”.

Zapraszam rodziców do przeżycia tej przygody podczas edukacji w szkole rodzenia, gdzie zapoznają się z wartością i podstawowymi zasadami udanego karmienia piersią.

Podczas indywidualnych konsultacji po porodzie wspieram mamy, gdy karmienie piersią okazuje się nie łatwe: poznaję jej historię, sprawdzamy co „nie działa”, co sprawia trudność i jak to poprawić, co zrobić inaczej. Staram się zrozumieć, czego mama potrzebuje, a następnie wspólnie szukamy rozwiązania problemu, które będzie w tej sytuacji najlepsze dla tej mamy i tego dziecka.

W oddziale intensywnej opieki noworodka pracuję z mamami budując ich kompetencje rodzicielskie w bardzo trudnej sytuacji – gdy naturalna, biologiczna więź przerwana jest przez przedwczesny poród czy chorobę dziecka. To wielkie i bolesne wyzwanie dla matki, gdy jest rozdzielona z dzieckiem: nie może się nim cieszyć, patrzeć na niego, dotykać, całować, mieć stale przy sobie, bo jego zdrowie, a nawet życie jest zagrożone. Kobieta odczuwa wielki lęk i bezradność. Nie widzi miejsce dla siebie, gdy dziecko przybywa w inkubatorze, podłączone do specjalistycznej aparatury. Odciąganie pokarmu już od pierwszych godzin po urodzeniu, praca nad pobudzeniem i podtrzymaniem laktacji może być dla niej „pomostem” do dziecka, szansą na kontakt z nim.

Swoje mleko, początkowe liczone dosłownie na kropelki, jest czymś, co może dać swojemu maluchowi – ona i tylko ona ! Czuje, że jest potrzebna, wręcz niezastąpiona i ma swój nieoceniony wkład w poprawę zdrowia i jakości życia dziecka. Uczy się m.in. dlaczego jej mleko jest niezbędne dla malucha, jak ważne jest regularne odciąganie pokarmu, jak bezpiecznie przechowywać i transportować mleko do szpitala.

Zauważenie i docenienie swojego wkładu nie wszystkim matkom przychodzi łatwo i od samego początku. Złe fizyczne samopoczucie, lęk o dziecko, poczucie zagubienia w nowej sytuacji są zbyt duże. W osiągnięciu równowagi po przedwczesnym porodzie, w przyjęciu choroby dziecka pomagam matce dając jej dużo empatii i zrozumienia, rozmawiając o jej trudnościach.

Empatia jest niezbędna, zanim pokażemy matce co i jak może zrobić. Niezbędna jest również, gdy przychodzi zniechęcenie, bo maluch musi zostać w szpitalu przez wiele tygodni, gdy przez długotrwały stres zmniejsza się ilość pokarmu .

Mam wielką satysfakcję, gdy po wielu tygodniach matki widzą sens wcześniejszych, często żmudnych działań i czują radość, gdy już mogą uczyć się z dzieckiem bezpośredniego kontaktu z piersią, ssania, układania do karmienia.
Możliwość towarzyszenia matkom w tym trudnym czasie traktuję jako ogromny dar.”

Malwina Okrzesik,
IBCLC, instruktorka szkoły rodzenia, psycholog

Mgr farmacji

Cześć, to ja wymyśliłam kampanię #Pomagamnieoceniam. Pisałam już, dlaczego to zrobiłam, teraz powiem Ci jeszcze czym ja się zajmuję i jak mogę pomóc. 

Jestem magistrem farmacji, ale nie pracuję w aptece. Jestem konsultantem i zajmuję się ustalaniem bezpieczeństwa farmakoterapii w okresie laktacji. To oznacza, że jeśli masz problem zdrowotny, karmisz piersią i musisz brać leki, pomogę Ci ustalić, jakie jest ryzyko terapii dla przebiegu laktacji oraz dla Twojego maluszka.  

Mogę Ci pomóc w wyborze leków bez recepty, przekazać informacje, wiedzę o lekach, o tym jak wpływają na fizjologię, jakie mogą pojawić się działania niepożądane i jaki może mieć to wpływ na Twoją organizację dnia.  
 
Jeśli musisz iść do szpitala na zabieg lub operację, pomogę Ci z oceną czasu, jaki musi upłynąć od zastosowania potencjalnie niebezpiecznego dla dziecka leku do następnego karmienia. 

Zależy mi na tym, żebyś była zdrowa, czuła się dobrze, ale jednocześnie równie ważne jest dla mnie, jeśli tylko taki jest Twój cel, żeby Twoja laktacja trwała, a dziecko było bezpieczne podczas koniecznej terapii. 

Jestem dla Ciebie od pierwszego dnia Twojego macierzyństwa. Pomagam, nie oceniam. 

Karolina Morze,
Mgr farmacji, konsultant

Kto jeszcze pomaga, nie ocenia

Bardzo się cieszę, że tylu specjalistów różnych zawodów medycznych wzięło udział w tej kampanii, pokazując, że są gotowi nieść pomoc bez oceniania. Wielu z Was, specjaliści, znam osobiście i bardzo dziękuję, że jesteście tu ze mną. Miałam wielki zaszczyt szkolić część z Was i być na Waszych szkoleniach. Słuchać o tym co macie do powiedzenia o laktacji. O swoich doświadczeniach, o tym jaką przebyliście drogę, żeby być tu, gdzie jesteście i że mimo niesprzyjających warunków wciąż trwacie na swoim stanowisku pomagając, nie oceniając.

Na końcu chciałabym powiedzieć o jeszcze innej niż specjaliści, grupie ludzi, którzy mogą mieć ogromny wpływ na to, jak potoczy się Wasze macierzyństwo. To osoby, które oferują wsparcie niemedyczne. To osoby z tłumu, które nie chodzą w białych fartuchach, ale wyciągają dłoń, gdy widzą, że jej potrzebujesz. To przyjaciółki, mamy, liderki grup wsparcia i tych na facebooku i tych na żywo. Pamiętajmy o nich.  

Każda mama może wspierać inną mamę. To wsparcie jest na wagę złota, gdy się pomaga, nie ocenia. 

Wsparcie niemedyczne

„Wraz macierzyństwem rodzi się w nas szereg obaw i pytań, na które nie zawszę możemy same znaleźć odpowiedź. To często prowadzi do frustracji, poczucia niemocy i braku kompetencji. Po to właśnie jestem – by powiedzieć Ci jak bardzo kompetentna jesteś! I kiedy bezsilność wyciska z oczu łzy, wezmę Cię za rękę i pomogę Ci uwierzyć w siebie. Nie jestem medykiem, ale wierzę w moc niemedycznego wsparcia laktacyjnego. Jestem, wspieram, pomagam w chwilach zwątpienia.  

W czym jeszcze mogę Ci pomóc? 

– Opowiem o korzyściach karmienia piersią, pokażę wygodne pozycje.
– Przeprowadzę Cię przez gąszcz sprzecznych informacji, byś sama mogła szukać rzetelnych źródeł. 
– Kiedy będzie potrzeba pomogę Ci poszukać specjalisty od laktacji w Twojej okolicy. 
– Wysłucham i podzielę się doświadczeniami i zdobytą wiedzą. 
– Będę blisko, gdy poczujesz chwilę zwątpienia. 

Od kilku lat jestem wolontariuszką Fundacji Promocji Karmienia Piersią oraz liderką grupy wsparcia prowadzonej pod patronatem tejże Fundacji. Spotykam się też z kobietami na indywidualnych spotkaniach. Bez krytyki, bez oceniania z pełnym poszanowaniem Twoich decyzji. 

Renata Lukas,
Niemedyczne wsparcie laktacyjne 

„Pojawienie się na świecie dziecka, zmienia bardzo wiele. Młodzi rodzice, często opierają swoje oczekiwania wobec ich życia z dzieckiem, na nierealnych przekazach płynących z reklam, seriali, opowieści rodziny czy znajomych. Słyszą, że po nakarmieniu dziecko będzie spać 3 godziny, w swoim łóżeczku, albo na spacerze w wózku,że wystarczy zmienić pieluchę. A potem dzidziuś trafia w ich ręce i…przeżywają zderzenie z rzeczywistością. Doświadczają wielu nieznanych dotąd emocji, prawdziwego zmęczenia, działania hormonów… Uczą się siebie, układają sobie powoli to “nowe” życie, jednak wciąż czekają aż wszystko wróci do normy. Trudno im zrozumieć, że to właśnie jest ich nowa “norma”. Że już nigdy nie będzie tak, jak kiedyś.

Gdy dziecko wcale nie śpi po 3 godziny, gdy “jeść” chce non-stop, gdy nie da się odłożyć do łóżeczka, a ze spaceru trzeba wracać po 10 minutach niosąc płaczącego malucha na rękach i pchając pusty wózek…obawiają się, że coś robią nie tak, że źle opiekują się dzieckiem, skoro nie jest takie, jak “powinno być niemowlę”.

I tu wkraczam ja 🙂 Słucham, obalam mity, przekazuję wiedzę, rozumiem ich obawy, bo “też tam byłam”. Wspieram, służę radą, podrzucam sprawdzone tricki, pozwalam ponarzekać, wyrazić rozczarowanie rodzicielstwem. Zapewniam, że mają prawo do odczuwania tych emocji i nie muszą one budzić w nich poczucia winy. Zapewniam też, że bliskość i gotowość do zaspokojenia wszystkich potrzeb tego maleńkiego człowieka, to nie rozpieszczanie, a inwestycja w jego rozwój i dobre relacje. „

Kasia Szmyd,
Mama dwóch dziewczynek, pedagog, autorka bloga Kraina Bliskości, wolontariuszka Fundacji Promocji Karmienia Piersią, prowadząca warsztaty wychowawcze dla rodziców.

Dziękuję