Ten wpis będzie się rozwijał.
Jeśli jesteś w ciąży, jesteś rodzicem, mamą, tatą, opiekunem małego dziecka, pomyśl przez chwilę o sobie i o swoim samopoczuciu. Jak się miewasz? Jak się czułaś/czułeś przez ostatnie 7 dni?
Możesz wykorzystać pytań ze Skali EDPS. Ta skala jest po to, żeby wyłapać potencjalne objawy depresji poporodowej. Zaznacz odpowiedzi w pytaniach i policz punkty. Sprawdź potem swój wynik. To narzędzie do badania przesiewowego, nie jest to narzędzie diagnostyczne.
Depresja może dotknąć nie tylko kobietę po porodzie, może też dotyczyć partnera, opiekuna czy rodziców adopcyjnych. Skala EDPS jest przeznaczona dla osób po porodzie, ale może być też przydatnym narzędziem do samobadania dla każdego. Tak jak badanie poziomu glukozy we krwi może dać wskazówkę, czy występuje u nas cukrzyca, tak skala EDPS jest badaniem, które może nam dać wskazówkę, czy występuje zaburzenie depresyjne. Tylko nie trzeba się kłuć.
Jeśli czujesz, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego, skorzystaj z pomocy psychologa lub psychiatry.
Jak każde tego typu narzędzie, Skala EDPS nie jest równoważna z diagnostyką, nie jest to narzędzie diagnostyczne, ale z uwagi na to, że tak łatwo z niego korzystać i można zrobić to samodzielnie w domu, może być bardzo pomocne w wyłapaniu niepokojących objawów i dzięki temu może da ci większą pewność czy motywację, żeby skonsultować się ze specjalistą.
Na czym polega to badanie
Skala EDPS to 10 pytań, a każda odpowiedź jest punktowana. Zaznaczasz te odpowiedzi, które czujesz, że najbardziej pasują do Twojej sytuacji, które są o Tobie, dotyczą okresu ostatnich 7 dni. Zliczasz punkty. Na końcu sprawdzasz wynik i to, co może oznaczać.
Poniżej grafika i plik do pobrania i wydruku.
Leczenie zaburzeń depresyjno-lękowych w okresie laktacji jest możliwe z poszanowaniem potrzeb mamy i z zachowaniem karmienia piersią. Większość leków przeciwdepresyjnych to niskie ryzyko w okresie laktacji, ale ocena bezpieczeństwa terapii powinna odbyć się indywidualnie w każdym przypadku, zwłaszcza, jeśli osoba karmiąca piersią choruje na coś przewlekle, ma stosować kilka leków, maluch na coś choruje lub jest wcześniakiem.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat leków przeciwdepresyjnych w laktacji zapisz się na konsultację TUTAJ (konsultacje są płatne), obserwuj mój profil na Facebooku lub Instagramie i wypatruj materiałów edukacyjnych, które co jakiś czas się pojawiają (i są bezpłatne). Na blogu też możesz znaleźć wartościowe informacje na temat leków w laktacji.