Menu Zamknij

Gaz pieprzowy a karmienie piersią

Nie spodziewałam się, że będę kiedykolwiek o tym pisać. 

Gaz pieprzowy to środek drażniący stosowany między innymi w celu kontroli tłumu podczas rozruchów. Może zawierać różne proporcje substancji czynnych, które działają miejscowo i powodują podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa, gardła, podrażnienie skóry i płuc. Efekt utrzymuje się zwykle 15-30 minut po opuszczeniu przez osobę narażoną skażonego obszaru. Często w składzie zawiera kapsaicynę.

Po ekspozycji na gaz pieprzowy, ważna jest ochrona własna.  

Co zrobić, gdy jesteś mamą karmiącą lub kpi i zostałaś narażona na gaz pieprzowy?

W sytuacji, gdy jesteś narażona na gaz pieprzowy szybko zdejmij ubranie i umieść w plastikowym worku, który można łatwo zamknąć (np. w worku strunowym). Umyj całe ciało i włosy wodą z mydłem. Oczyść oczy, usuń soczewki kontaktowe.  

Zanim nakarmisz dziecko lub odciągniesz mleko po ekspozycji na gaz pieprzowy, upewnij się, że na twojej skórze nie ma pozostałości substancji drażniących, ponieważ mogłyby dostać się ze skóry do jamy ustnej dziecka prowadząc do podrażnienia. 

Nie wiadomo, czy składniki gazu pieprzowego przenikają do mleka matki. Mają one jednak za zadanie działać miejscowo, więc wchłanianie do krążenia ogólnego nie wydaje się być prawdopodobne, a co za tym idzie, nie powinny pojawić się w mleku. Jednak, ponieważ jednym ze składników gazu pieprzowego może być kapsaicyna, która może przenikać do mleka, a nie jest łatwo określić dawkę przyjętą w narażeniu na gaz pieprzowy, zaleca się odczekać około godziny od momentu dekontaminacji (czyli całkowitego umycia włosów i ciała) do następnego karmienia, żeby upewnić się, że w mleku nie będzie pozostałości kapsaicyny, które mogłyby podrażnić układ pokarmowy dziecka.  Nie ma konieczności odciągania i wylewania mleka.

Na podstawie: 

CDC. “Mothers Exposed to Tear Gas.” Centers for Disease Control and Prevention, 10 July 2020, https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/environmental-exposures/tear-gas.html

Rothenberg, 2016 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5096012 [↩] 

Center for Health Protection, Hong Kong https://www.chp.gov.hk/en/healthtopics/content/460/102308.html 

Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006-. Capsicum. [Updated 2020 Aug 17]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501824/