Czy są bezpieczne leki na alergię, które można stosować podczas karmienia piersią? Tak. Jest ich całkiem sporo. Najbezpieczniejszą opcją są leki o działaniu miejscowym – krople do oczu, aerozole do nosa czy maści na wysypkę lub swędzące ugryzienie. W sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie leku o działaniu ogólnym, również można znaleźć odpowiedni lek na alergię dla mamy karmiącej piersią.
Z tego wpisu dowiecie się podstawowych informacji o lekach na alergię i laktacji. Jeśli potrzebujecie wiedzieć więcej, zajrzyjcie tutaj. Zaczniemy od krótkiego wprowadzenia.
Co to jest alergia?
Alergia jest schorzeniem nabytym, które polega na nadmiernej i nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na substancje obce ze środowiska (alergeny), które w sytuacji fizjologicznej nie wywołują takiej reakcji.
Reakcja polega na tym, że w kontakcie z alergenem nasz układ odpornościowy rozpoznaje go jako substancję szkodliwą i stara się ją zwalczyć, jednocześnie utrwalając wiedzę na temat tego procesu. W wyniku silnej reakcji, czasem po kilkukrotnej ekspozycji na alergen, uwalniane są duże ilości histaminy i innych mediatorów reakcji zapalnej i to właśnie one powodują pojawienie się objawów takich jak katar, kaszel, łzawienie i swędzenie oczu, kichanie, wysypka. Jeśli reakcja jest bardzo silna, może być niebezpieczna dla zdrowia czy życia (np. Wstrząs anafilaktyczny czy obrzęk naczynioruchowy).
Jak się leczy alergię?
Są różne strategie. Przede wszystkim zalecane jest unikanie alergenów, czasami pomocna może być immunoterapia (odczulanie). Jeśli konieczne są leki, przede wszystkim są to leki pomagające kontrolować objawy i poprawić jakość życia pacjenta_ki.
Leki na alergię a karmienie piersią
Leki do oczu
Dostępne bez recepty leki stosowane w przebiegu alergii ze swędzeniem i łzawieniem oczu mają działanie miejscowe, a dawki zawartych w nich substancji czynnych są niskie. Oznacza to, że do krążenia ogólnego mamy trafi jedynie ta niewielka ilość leku, jaka jest w stanie przeniknąć z worka spojówkowego, rogówki oka i otaczającej je skóry. Zatem ryzyko, że istotne klinicznie dawki znajdą się w mleku, jest bardzo niskie. Aby dodatkowo ograniczyć wchłanianie do krążenia ogólnego, po aplikacji kropel do oka można przez minutę uciskać ujście kanału łzowego (miejsce w wewnętrznym kąciku oka) i usunąć nadmiar płynu z oka.
Większość, jeśli nie wszystkie, krople o działaniu przeciwalergicznym do oczu to niskie ryzyko.
Leki do nosa a karmienie piersią
Podobnie, jak w przypadku leków do oczu, leki do nosa również mają działać miejscowo. W alergicznym nieżycie nosa pojawia się intensywny, wodnisty katar i obrzęk śluzówki nosa, któremu mogą towarzyszyć ból zatok oraz ból głowy.
Celem tych leków jest zmniejszenie ilości wydzieliny i obrzęku. Przy prawidłowej aplikacji ilości trafiające do krążenia ogólnego są bardzo małe, więc prawdopodobieństwo, że cokolwiek przeniknie do mleka, jest również znikome.
Ryzyko związane ze stosowaniem tych leków w okresie karmienia piersią jest uznawane za niskie.
Tabletki na alergię a karmienie piersią
Do stosowania ogólnego spośród leków dostępnych bez recepty mamy do wyboru leki przeciwhistaminowe oraz obkurczające w preparatach pojedynczych lub złożonych. Leki przeciwhistaminowe mają przerywać reakcję alergiczną zmniejszając wydzielanie histaminy. Leki obkurczające o działaniu ogólnym (pseudoefedryna) mają pomóc udrożnić nos i zmniejszyć obrzęk błony śluzowej.
Dla większości tych leków ryzyko stosowania jest niskie, choć nie dla wszystkich mamy potwierdzenie w badaniach. Lekami pierwszego wyboru u mam karmiących piersią jest loratadyna, z uwagi na dobrze poznane działanie, badanie w grupie kobiet karmiących piersią i brak raportowanych działań niepożądanych w grupie dzieci karmionych piersią przez mamy stosujące loratadynę. Więcej o loratadynie i innych lekach ogólnych na alergię przeczytacie tutaj: KLIK.
Istnieje hipoteza, że leki przeciwhistaminowe ograniczają produkcję mleka poprzez hamowanie wydzielania prolaktyny. Zaobserwowano spadek stężenia prolaktyny w osoczu po podaniu dożylnym leków przeciwhistaminowych, ale nie zaobserwowano takiego zjawiska po podaniu leków drogą doustną. Jest szansa, że ten efekt jest zależny od dawki, więc stosując bardzo wysokie dawki lekó przeciwhistaminowych warto zwrócić uwagę na wpływ na produkcję mleka. U kobiet z ustabilizowaną laktacją (6-8 tygodni po porodzie), nawet jeśli taki efekt wystąpi, najprawdopodobniej nie wpłynie na zdolność karmienia dziecka piersią.
Bezpieczne samoleczenie
Pamiętajcie, żeby stosując jakikolwiek lek w okresie laktacji upewnić się, czy w waszym przypadku nie będzie to ryzykowne. Zasady bezpiecznego leczenia opisałam we wpisie tutaj: KLIK.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do ebooka lub wpadnij na webinar.
Na podstawie:
1. Charakterystyka Produktu Leczniczego: Xylogel, Ibuprom zatoki, Cirrus, Loratan Pro, Allertec, Zyrtec, Azalastin Comod
2. Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2021
3. McDonald CF, Burdon JGW. Asthma in pregnancy and lactation. A position paper for the Thoracic Society of Australia and New Zealand. Med J Aust. 1996;165:485-8. PMID: 8937369
4. Ellsworth A. Pharmacotherapy of asthma while breastfeeding. J Hum Lact. 1994;10:39-41. PMID: 7619245
5. Taddio A, Ito S. Drugs and breast-feeding. In: Koren G, ed. Maternal-fetal toxicology. A clinician’s guide. 3rd ed. New York: Marcel Dekker, 2001:177-32.
6. National Heart, Lung, and Blood Institute, National Asthma Education and Prevention Program Asthma and Pregnancy Working Group. NAEPP expert panel report. Managing asthma during pregnancy: recommendations for pharmacologic treatment-2004 update. 2004;1-57. http://www.nhlbi.nih.gov/health/prof/lung/asthma/astpreg.htm